Adetliyken lazer yapılır mı

Adetliyken lazer yapılır mı

Adet Döneminde Lazer Epilasyon

Adetliyken lazer epilasyon yararları ve zararları, yapılır mı yapılmaz mı ? Yaklaşık her 100 kadından 95’i, adet döneminde bazı duygu, davranış ve fizikî değişiklikleri/belirtileri yaşarlar. Bunların % 40’ına yakını bu belirtiler yüzünden günlük hayatta problemlerle karşılaşırken; yaklaşık % 5-7’sinde de belirtiler ciddi boyutlara varabilir. Bu belirtiler, kadından kadına farklılık gösterebileceği gibi, aydan aya da değişim gösterebilir.

 

Kadınlarda, üreme hormonlarının aylık periyotları sebebiyle, ayda bir kez rahimlerinin hâmileliğe hazır hâle gelmesi, hâmilelik oluşmadığı takdirde de rahmin iç duvarının bozularak vücuttan atılması, menstruasyonu (âdet dönemini) oluşturur. Rahmin iç duvarı olan endometriyum tabakası, her ay döllenmiş yumurtayı bağrına basmak ve beslemek üzere hazırlanırken, birkaç katmana ayrılır ve kan damarları ağı ile kaplanır. Eğer beklenen misafir gelmediyse, hormon seviyeleri düşer ve kalın endometriyum, damarları ile birlikte parçalanmaya ve vücuttan atılmaya başlar. Bu ölü dokunun düşmesi, yerine yenisinin gelmesi, menstruasyonun meydana gelme sebebidir. Menstruasyon (âdet), kadınlarda üretkenliğin olmazsa olmazıdır. Bu sebeple, yokluğu, jinekolojik probleme işaret etmektedir ve muhakkak sebebi araştırılmalıdır.

Adetliyken lazer epilasyon yapılırmı ?

Adet sırasında lazer epilasyon ile kıl/tüy dökülmesinde herhangi bir kontraendikasyon bulunmamaktadır. Bazı kadınlar hormonal değişiklik/dalgalanmalardan dolayı bu süre boyunca daha fazla rahatsızlık hissedebilirler. Tedavi edilen bölge bikini bölgesi ise, epilasyon yapacağınız klinik/merkez o anda bölgeyi tedavi etmemeyi tercih edebilir. Adet döneminde lazer epilasyon yapılamadığına dair tıbbi bir veri ya da sebep/neden bulunmuyor. Bu nedenle adet dönemlerinde güvenle lazer epilasyon seanslarınıza devam edebilirsiniz.

Makaleyi Paylaş