Botoks Androgenetik Alopesi için yeni bir Tedavi Şekli mi ?

Botoks Androgenetik Alopesi için yeni bir Tedavi Şekli mi ?

Araştırmacılar, Journal of Cosmetic Dermatology’de yayınlanan bir haberde, enjekte edilebilir botulinum toksininin (Botoks), androgenetik alopesi (AGA) hastaları için bir tedavi potansiyeline sahip olabileceğini öne sürdü .

AGA, alopesinin en yaygın şeklidir, ancak bu bozukluk için FDA onaylı tek tedavi, kadınlarda topikal minoksidil ve erkeklerde topikal minoksidil ve oral finasteriddir. Bununla birlikte, son araştırmalar, enjekte edilebilir Botoks’un bozukluğu olan hastalar için olası bir adjuvan tedavi olabileceğini öne sürdü.

Androjen duyarlılığının değişmesi ve genetik yatkınlık hastalığın etyopatogenezinde önemli faktörlerdir ve oksidatif stres ve perifoliküler mikroinflamasyon da katkıda bulunan faktörlerdir. Araştırmacılar, AGA’da kel alanların kel olmayan alanlara göre daha düşük oksijen seviyelerine sahip olduğunu anlattı. Araştırmacılar, testosteronun dihidrotestosterona (DHT) dönüşümü, düşük oksijen seviyelerine sahip bir ortamda gerçekleştiğinden, kan akışındaki bir artışın lokal hipoksiyi azaltacağını ve AGA’da faydalı olabileceğini öne sürdüler.

DHT, dermal papilla hücrelerinde dönüştürücü büyüme faktörü-β1 (TGF-β1) üretimini indükler. Araştırmacılara göre, TGF-β1, AGA’nın başlangıcında ilgili bir role sahiptir ve onu antagonize etmek, hastalığın ilerlemesini önleyebilir.

Araştırmacılar, AGA’lı hastalarda BT kullanmanın gerekçesinin, kafa derisi kaslarının gevşemesini teşvik etmek olduğunu, bunun da perforan damarlar üzerindeki kas basıncını azaltacağını ve potansiyel olarak kel bölgelere kan ve oksijen akışını artıracağını belirtti.

Araştırmacılar, “Dolayısıyla, ‘yıkama’ olarak bilinen etki nedeniyle doku DHT’sinde bir azalma olacak ve sonuç olarak, bu hastalığın ana patofizyolojik temeli olarak kabul edilen daha az foliküler minyatürleşme meydana gelecektir” dedi.

AGA’lı erkeklerin diğer alanlara kıyasla kafa derisinin tepesinde önemli ölçüde daha fazla sertliğe sahip olduğu gösterildiğinden, bu sertlik, hastalıktan etkilenen bölgelerde artan TGF-β1 seviyelerinin teşvik ettiği fibrozis ile ilişkili olabilir. Böylece BT enjeksiyonu, saç foliküllerinden TGF-β1 salgılanmasını engelleyerek antifibrotik bir etkiye yol açabilir.

Araştırmacılar, “Diğer tamamlayıcı etyopatojenik mekanizmalar ortaya çıktıkça, halihazırda onaylanmış klasik tedavileri tamamlamak için yeni hipotezler ortaya çıkıyor” dedi. “Bu anlamda, enjekte edilebilir BT, AGA için terapötik cephaneliği genişletmek amacıyla kullanımını destekleyen teorik bir gerekçeye sahip gibi görünüyor, ancak kullanımının gerekçesinin klinik uygulamada doğrulanıp doğrulanmadığını doğrulamak için sağlam klinik araştırmalara ihtiyaç var.”

Kaynak : Melo DF, Ramos PM, Antelo DAP, Machado CJ, barcaui CB. Androgenetik alopesi tedavisinde botulinum toksini kullanımının bir mantığı var mı? J Cosmet Dermatol. 24 Nisan 2021’de çevrimiçi yayınlandı. doi: 10.1111/jocd.14177

Makaleyi Paylaş