Cildimiz Aşk’tan nasıl etkilenir ?

Cildimiz Aşk’tan nasıl etkilenir ?

Sevgililer Günü ve havada aşk var ama bu güçlü duygu cildimizi gerçekten etkileyebilir mi? Psikologlar ve biyokimyacılar tarafından yapılan araştırmalara göre, olabilir.

Dermoi’nin baş bilim sorumlusu Eve Casha, aşkın tenimizi nasıl etkilediğini öğrenmek için varoluşçu psikolog Angelika Grechnaya, MSc, PhD ve Psychreg’in kurucusu ve Edinburgh Üniversitesi’nde klinik psikoloji araştırmacısı olan Dennis Relojo-Howell PhD ile  birlikte çalıştı  .

Relojo-Howell, “Aşık çiftlerin fMRI’si üzerine 2006 yılında yapılan bir araştırmaya göre , romantik aşk, bağımlılık sırasında deneyimlediğimiz şeye benzer olabilen bir duygudan ziyade öncelikle bir motivasyon sistemidir ” diye açıklıyor Relojo-Howell. ” Birkaç hormon var ve aşık olduğumuzda dahil olan veya salınmakta olan nörotransmitterlerden olan oksitosin, dopamin ve norepinefrin’dir. “Aşk hormonu” olarak da adlandırılan oksitosin, bağlanma ve yakınlık duygularından sorumludur.”  

Grechnaya, “Aşık olduğumuzda vücudumuz, artan kalp atışı, bağırsak fonksiyonları, terleme, baş dönmesi gibi stresle ilgili semptomlar yaşar” diyor. “Ayrıca beynimiz, güçlü duygusal tepkilere yol açan hormonlarla dolup taşar. Bu tepki savaş ya da kaç olarak bilinir” – strese tepkimiz. Bu da vücudumuzdaki kortizol, adrenalin ve noradrenalin seviyesini yükseltiyor.”

Bunun cildi nasıl etkilediğini açıklayan Casha, “Oksitosin, dopamin ve norepinefrin içeren hormonal tepkiler cilt üzerinde olumlu etkilere sahip olma eğilimindedir ve artan mikro sirkülasyon, anti-inflamatuar tepkiler ve cilt bariyerinin onarımı ile ilişkilidir.

“Bu tepkiler cilt sağlığını artırır ve yaşlanma karşıtı etkilere sahiptir. Bununla birlikte, kortizol, adrenalin ve noradrenalini içeren hormonal tepkiler, iltihaplanmayı artırdığı, cilt bariyerini bozduğu ve yara iyileşmesini bozabileceği için cilt üzerinde daha olumsuz etkilere sahip olma eğilimindedir. Ayrıca cilt sebum üretimini artırabilir ve sivilcelere katkıda bulunabilirler.”

Makaleyi Paylaş