Dermal dolgu yapacak kişiler Covid19 aşısı olabilir mi?

Dermal dolgu yapacak kişiler Covid19 aşısı olabilir mi?

Koronavirüs aşısının, hyaluronik asit yüz dermal dolgusu olan kişilerde yan etkilere neden olduğu bulunmuştur.

Bir denemede aşıyı incelerken, FDA danışma komitesi, birkaç katılımcının aşıyı aldıktan sonra yüzlerinde dolgu bulunan alanlarda lokalize geçici yüz şişmesi yaşadığını kaydetti.

Katılımcılardan biri aşılamadan iki hafta önce, diğeri ise altı ay önce dolgu yaptırmıştır.

FDA sağlık görevlisi Dr Rachel Zhang, Moderna’nın kendi 3. aşama denemesinde, aşıyı aldıktan sonra üç kişinin yüz veya dudak şişmesi geliştirdiğini söyledi. İkisine aşı yapıldıktan sonraki altı ay içinde yanaklarına dolgu, diğerine aşıyı aldıktan iki gün sonra dudak dolgusu yapıldı.

Bununla birlikte, FDA deneme komitesindeki doktorlar, tüm vakalarda reaksiyonların küçük olduğunu ve tıbbi personel tarafından steroid veya antihistaminiklerin uygulanmasıyla kolayca tedavi edildiğini ve dolgu maddesi olan kişilerin aşı almasını engellememesi gerektiğini söyledi.

Alerji uzmanı ve immünolog Dr Purvi Parikh Health’e şunları söyledi  : “Dolgu maddesi yabancı bir cisimdir ve bağışıklık sisteminiz aşı nedeniyle devreye girdiğinde, normalde vücudunuzda olmayan yabancı cisimlerin bulunduğu bölgelerin, ayrıca iltihaplanma var – bunun nedeni bağışıklık sisteminizin herhangi bir yabancı maddeye karşı koyacak şekilde tasarlanmış olmasıdır.”

Dermal dolgulu kişilerde bu tür inflamatuar yanıtın diğer virüslere karşı aşılarda da meydana geldiği biliniyor, ancak Pfizer koronavirüs aşısı ile henüz bildirilmedi.

HA dolgusu olan ve Moderna aşısı olan herkeste reaksiyonun gerçekleşmesi garanti edilmez.  

Kaynak : FDA

Makaleyi Paylaş