Melatonin ile uyku sorunlarına çözüm

Melatonin ile uyku sorunlarına çözüm

Saatlerce uyanık yatmak, gece boyunca sürekli kımıldamak, dönmek veya sık sık uyanmak, ertesi gün kayıtsız, yorgun ve enerjisiz olduğumuz anlamına gelir – uykusuzluk kelimenin tam anlamıyla yüzümüzün her tarafına, göz altı morlukları şeklinde yazılır. . Diğer sonuçlar ruh hali değişimleri, halsizlik, soluk cilt, konsantrasyon eksikliği ve sinirliliktir. İyi uyku bir hediyedir; bu öncelikle onunla kutsanmamış insanlar tarafından bilinir. Uyku sorunu yaşayanlar çılgınca sorunlarına çözüm ararlar, çünkü ne yazık ki iyi bir gece uykusu bir gecede gelmez. Net uyku bozukluklarında mutlaka bir uzmana başvurulmak gerekirken, uyku hormonu olarak da bilinen melatonin, akut uyku problemlerinde rahatlama sağlayabilir.

Uyku Yardımı Melatonin: Nedir?

Melatonin esas olarak diensefalonun bir parçası olan epifiz bezinde nörotransmitter serotoninden oluşan ve uyku hormonu olarak da bilinen bir hormondur. Hava karardığında vücuttaki melatonin seviyeleri yavaş yavaş yükselir, vücut ısısı düşer ve yoruluruz. Melatonin beynimize uyku zamanının geldiğini bildirir.

Ancak melatonin sadece uyku ritmimizi koordine etmekle ve böylece iç saatimizi etkilemekle kalmaz, aynı zamanda önemli hormonların salınmasından da sorumludur ve birçok hayati vücut fonksiyonunu kontrol eder. Örneğin melatonin böbrek fonksiyonunda ve kan basıncının düzenlenmesinde rol oynar ve ayrıca antioksidan etkiye sahiptir. Melatonin ayrıca hücre hasarına ve erken hücre yaşlanmasına yol açabilen serbest radikallerin salınımını engellediği için yaşlanmayı geciktirici bir etkiye sahip olduğu da söylenebilir.

Vücudumuz hayatımızın yarısında büyük miktarda melatonin üretir, ancak orta yaştan itibaren vücudun kendi melatonin üretimi sürekli olarak azalır. 70 yaş civarında, geceleri kandaki melatonin miktarı, gündüz ile hemen hemen aynıdır, bu da gündüz-gece ritminin daha zayıf bir farklılaşmasına neden olur. Düşük melatonin seviyelerinin diğer nedenleri şunlardır:

yaz aylarında uzun gün ışığı ve sıcak geceler


Bazı ilaçları veya kafeinli içecekleri almak


Alkol ve tütün tüketimi


Akşamları yoğun egzersiz


Kalıcı stres

Düşük melatonin seviyesi otomatik olarak uyku bozukluklarına yol açmaz ancak uyku ritmini olumsuz etkileyebilir. Tersine, bu, yüksek melatonin içeriğinin uyku düzenleri üzerinde olumlu bir etkiye sahip olması gerektiği anlamına gelir. İşte tam da bu yüzden araştırmacılar uykuyu düzenlemek için yapay melatonin kullanma fikrini ortaya attılar.

Uyku yardımı olarak melatonin: nasıl çalışır?

Uyku ilacı olarak melatonin hapı son 10 yılda insanlara gerçek bir heyecan yaşattı – yalnızca ABD’de satılan melatonin miktarı iki katına çıktı. Ancak uyku hormonu gerçekte nasıl çalışır ve melatonin ile uyku davranışını iyileştirme fikri nereden geldi bakalım.

Şeker hastaları , şeker seviyelerini sabit tutmak ve eksikliği telafi etmek için insülin enjekte etmek zorundadır. Melatonin almak aynı prensibe dayanmaktadır: melatonin seviyesi çok düşüktür, bu nedenle eksikliği gidermek ve dolayısıyla uykuyu iyileştirmek için yapay melatonin alırsınız. Bu fikir, melatonin içeriği yaşla birlikte azaldığından ve uykuyu olumsuz etkileyebileceğinden, esas olarak yaşlı insanlarda kendini kanıtlamıştır.

Ancak melatoninin uykuyu teşvik edici etkisinden yalnızca yaşlılar faydalanmaz. Birkaç çalışma, melatoninin uykuya dalmanıza yardımcı olabileceğini doğrulamaktadır, ancak ne kadar iyi kişiden kişiye değişir. Bu, bu konuyla ilgili bir dizi çalışma ile de kanıtlanmıştır: Bazı katılımcılar için uykuya dalma süresi sadece beş dakika, diğerleri için 20 dakika azalır. Ancak melatonine cevap vermeyen insanlar da var. Onlar için lavanta, kediotu veya limon balsamı gibi diğer uyku yardımcıları önerilir. Melatoninin etkisine gelince, uyku açıcı bir etkisi olabileceği söylenebilir ama öyle olması gerekmiyor.

Melatonin hapı öncelikle uyku ritmi bozukluklarına yardımcı olur – vardiyalı çalışma, jet lag veya ergenlik dahil, ancak etki her zaman alım zamanına, doza ve kişinin kendisine bağlıdır. Ayrıca melatonin içeren reçeteli tabletler ile diyet takviyeleri olarak kabul edilen ve bu nedenle serbestçe satışa sunulan tabletler, spreyler ve benzerleri arasında bir ayrım yapılmalıdır.

Örneğin Almanya’da melatonin, 2008’den beri ilaçlarda aktif bir bileşen olarak onaylanmıştır – ancak yalnızca 55 yaşın üzerindeki hastalarda uyku bozukluklarının kısa süreli tedavisi için. Ek olarak, yalnızca uyku bozukluklarının ilk etapta neden ortaya çıktığı net değilse reçete edilebilir; aksi halde davranışçı terapi gibi başka yöntemler kullanılmalıdır. Başka bir melatonin preparatı 2019’dan beri onaylanmıştır, ancak bu sadece otizm spektrum bozukluğu veya Smith-Magenis sendromu olan çocuklar ve ergenlerde uykusuzluk için reçete edilebilir.

Uyku yardımı olarak melatonini nasıl düzgün bir şekilde kullanırım?

Melatonin etkisi oldukça küçük olabilse bile, onu rahatsız bir uyku ritmi ile almak, çok fazla potansiyele sahip bir önlemi temsil eder.

Uyku düzeniniz düzelmiyorsa, her zaman bir uyku doktoruna gidebilir ve davranış terapisi veya reçeteli uyku hapları gibi diğer seçenekleri deneyebilirsiniz. Belirgin ve uzun süreli uyku bozuklukları söz konusu olduğunda doğrudan bir uzmana danışmalısınız.

Reçetesiz satılan melatonin yani besin takviyesi olarak beyan edilen melatonini süpermarkette, eczanede veya eczanede reçetesiz olarak tablet, sprey, kapsül ve hatta sakızlı ayıcık şeklinde satın alabilirsiniz. Dozajda büyük bir fark vardır: ilaçlar tablet başına yaklaşık iki miligram melatonin içerir, gıda takviyeleri maksimum bir miligram. Temel olarak, uyku ritmini tamamen bozmamak için düşük bir dozla başlamak daha iyidir.

Melatonini nasıl alacağınız her zaman bir tercih meselesidir, bu yüzden size kalmış.Ancak, melatonin ağız astarı yoluyla doğrudan kan dolaşımına girdiği için sprey öneren kaynaklar var. Melatonini tablet, kapsül veya sakızlı ayı şeklinde alırsanız, etken madde mide, bağırsaklar ve karaciğerden geçmek zorundadır ve buna bağlı olarak kana girer girmez tükenir. Yapılacak en iyi şey, hislerinize göre karar vermektir. Melatonin dozu ile ilgili olarak, ilgili ürün bilgilerine kesinlikle bağlı kalmalısınız; Daha düşük bir dozla başlamak her zaman daha iyidir. Uyku ilacı olarak melatonini kullanmak istiyorsanız, zamanlama önemlidir. İdeal olarak, yatağa girer girmez almak yerine yatmadan yaklaşık bir saat önce almalısınız, böylece etkili olması için yeterli zamana sahip olur. Birçok hasta melatonini CBD ile birleştirir çünkü kannabidiol de uyku üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Melatonin alırken nelere dikkat etmeliyim?

Melatonin ile daha iyi uyuyun - melatonin alırken nelere dikkat etmeliyim?Melatonin almak genellikle güvenli kabul edilir ve çok az yan etkisi vardır. Ancak, bir veya iki aydan daha uzun süre almamanız önemlidir. Uyku problemleriniz hala devam ediyorsa mutlaka bir uzmana danışmalısınız. Ancak melatonin ile bir takım ilaçlar arasında bir etkileşim olduğu unutulmamalıdır. Bunlara depresyon için reçete edilen fluvoksamin ve bakteriyel enfeksiyonlar için kullanılan siprofloksasin dahildir. Bunu göz önünde bulundurarak, melatonin almadan önce daima kısaca doktorunuza danışmanızı öneririz.

Ayrıca, uyku hormonunun etkisini engellediği için alkol ve nikotini melatonin ile birleştirmemelisiniz. Doğmamış çocuk üzerindeki etkileri henüz yeterince araştırılmadığından, hamile kadınlar melatoninden tamamen kaçınmalıdır. Aynısı emziren anneler için de geçerlidir, çünkü hormon anne sütüne geçebilir ve bebek tarafından emilebilir. Kış aylarında da dikkatli olmalısınız: Azalan güneş ışığı nedeniyle melatonin içeriği genellikle daha yüksektir, ek bir melatonin alımı, kötü şöhretli kış depresyonunu artırabilir. Diğer kontrendikasyonlar otoimmün hastalıklar , bozulmuş böbrek fonksiyonu ve karaciğer yetmezliğidir.

Uyku ilacı olarak melatonin: Güzellik uykunuz kurtarıldı

Çok az uyku sadece sağlığınız üzerinde değil, aynı zamanda güzelliğiniz üzerinde de olumsuz bir etkiye sahiptir. Bozulmuş bir uyku-uyanıklık döngüsü, gözlerimizde hoş olmayan gölgelere yol açar ve cildimizin solgun görünmesine neden olur.

Uyku sorunları, etkilenenler için çok büyük bir stres faktörü anlamına gelir, stres de saç dökülmesini ve kilo alımını teşvik eder.

Melatonin alırsanız, yalnızca fiziksel ve zihinsel olarak zinde hissetmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda vücudunuza yaşlanma karşıtı bir destek de verebilirsiniz: Cildiniz yeniden parlamaya başlar, cilt yaşlanması yavaşlar, saçlarınız güçlenir ve güçlenir. parlak, metabolizmanız uyarılır ve kilonuz daha iyi düzenlenir ve koyu halkalarınız kaybolur. Tabii ki, melatoninin bu yaşlanma karşıtı etkisi, yalnızca sorun uykusuzluk olduğunda ortaya çıkar. Ancak diğer nedenlerle estetik tıp sayesinde, görünümü başka şekillerde optimize etmenin sayısız yolu vardır. Bu, örneğin şunları içerir:

 • mikro iğneleme
 • mezoterapi
 • PRP tedavisi
 • hiyalüronik asit
 • kırışıklık karşıtı enjeksiyonlar
 • Lifting kaldırma

Melatoninin olası yan etkileri nelerdir?

Reçeteli uyku haplarına kıyasla etkinliği düşük olmasına rağmen, melatonin uyku bozuklukları için iyi bir alternatiftir. Bunun nedeni melatoninin vücutta doğal olarak bulunması ve ciddi bir yan etkisinin bilinmemesidir. Bu nedenle uyku hormonunun özellikle düşük dozlarda test edilmesinde bir sakınca yoktur.

Doğrudan bir yan etki olmasa da melatoninin işe yaramaması her zaman mümkündür; bunun her zaman farkında olmalısınız. Melatonin bazen karın ağrısı , mide ekşimesi ve ağız kuruluğuna neden olabilir. Ayrıca özellikle kalp hastalığı olan kişiler için tehlikeli olan kan basıncını yükseltebilir . Diğer olası yan etkiler şunlardır: Sırt ağrısı , burun ve boğazda iltihaplanma, eklem ağrısı , terleme ve libido azalması.

Doz aşımı hayati tehlike oluşturmaz, ancak baş ağrısı , sinirlilik ve mide rahatsızlığına neden olabilir. Ayrıca, diğer uyku haplarıyla oluşabilecek baş dönmesi ve mide bulantısı dahil olmak üzere bağımlılık veya kötü şöhretli “akşamdan kalma” hakkında endişelenmenize gerek yok.

Cildin kızarması ve şiddetli bir şekilde kaşınması durumunda bir doktora danışmalısınız, çünkü bu en kötü durumda yaşamı tehdit eden bir alerjik şoka neden olabilecek bir alerjik reaksiyona işaret edebilir. Baş dönmesi, ruh hali değişimleri, oryantasyon bozukluğu ve azalmış görme keskinliği de doktora bir ziyaret için konuşur.

Özet: Melatonin ile sağlıklı uyku hijyenini birleştirin

Onlarca yıllık araştırmadan sonra bile ideal uyku yardımı mevcut değil – uyku süreci çok karmaşık ve uyku davranışını etkileyebilecek sayısız bileşen var. Ne yazık ki, beyinde basitçe açıp kapatabileceğimiz bir düğme olmadığı için sağlıklı uyku hijyenini geliştirmek bizim elimizde. Etkileri nedeniyle melatonin, uyku düzeniniz bozulduğunda yardımcı bir çözümdür. Bir uyku yardımı olarak tehlikeli olmasa bile, önceden bir doktorla almayı tartışmak mantıklıdır. Şiddetli bir uyku bozukluğundan şüpheleniyorsanız, her zaman hemen bir uyku doktoruna görünmelisiniz.

Bir uyku yardımı olarak gerçekçi bir melatonin beklentiniz olması ve onu aldıktan hemen sonra uykuya dalmayı beklememeniz önemlidir. Bu çok önemlidir, çünkü çoğu insan uykuya daldığında (hemen) işe yaramazsa kendilerine ek stres yaratır – bu da sağlıklı ve dinlendirici bir uyku için kötüdür.

Uyku alışkanlıklarınızı temelden optimize ederseniz, uyku hormonu da tam etkisini gösterir. İyi uykuyu neyin teşvik ettiğini öğrenin ve en iyi nasıl uyuyabileceğinizi öğrenin. Örneğin nefes egzersizleri, meditasyon, kitap ya da otojenik eğitim gibi uyku ritüelleri birçok kişiye yardımcı olur; diğerleri kediotu, şerbetçiotu, lavanta ve limon balsamının uykuyu teşvik eden ve sakinleştirici etkilerine başvurur.


Diğer uyku ipuçları şunları içerir:

 • Yatmadan önce güçlü ışık kaynaklarından kaçının
 • Yatak odası sıcaklığı 15 ile 20 derece arasında
 • her gün aynı saatte yatağa git
 • günlük yaşamda yeterli spor ve egzersiz
 • çok geç yemeyin ve çok ağır yemeyin
 • Kafeinli içecekleri sabah ortasına kadar sınırlayın
 • Alkol ve tütünden kaçının
 • Örneğin yoga, meditasyon ve ilerleyici kas gevşemesi ile stresi azaltın

Makaleyi Paylaş